Jak wybrać najlepszy obóz quadowy dla dziecka? Poradnik ViaCamp!

Opublikowano 2019-04-04 21:54:32

Każdy ma swoją wizję idealnych wakacji. Rodzice z rozrzewnieniem wspominają obozy pod namiotem i chcieliby, aby ich pociecha również spędziła wolny, letni czas w sposób aktywny, blisko natury, a z dala od komputera i gadżetów elektronicznych. Na szczęście wybór tematycznych obozów młodzieżowych, podczas których dzieci na pewno nie będą się nudzić, jest ogromny. Nowoczesne kolonie i obozy w niczym nie przypominają tego, co zna pokolenie 30-latków. Dziś stawia się przede wszystkim na imprezy tematyczne. Jedną z ciekawszych propozycji są obozy quadowe, na które mogą się wybrać nawet najmłodsi.

Zastanawiasz się, który obóz quadowy wybrać, aby Twoje dziecko było bezpieczne i na pewno dobrze się bawiło? Podpowiadamy: kieruj się zdrowym rozsądkiem i… przejdź nasz poradnik punkt po punkcie.


Czy obóz quadowy to rzeczywiście dobry pomysł na wakacje dla dziecka?

Przed zapisaniem dziecka na obóz quadowy upewnij się, czy w ogóle ma ono na to ochotę. Jest to szczególnie ważne, jeśli pociecha nie jeździła dotąd na czterokołowcach. Wybadaj teren, nie zmuszaj. Pokaż, jak to wygląda – na naszej stronie znajdziesz sporo zdjęć i filmów z obozów quadowych. Za dobrze dokonanym wyborem obozu quadowego stoi szereg czynników, które musi spełniać takowa oferta.Po pierwsze: bezpieczeństwo

Fundamentalna zasada, którą powinien brać pod uwagę każdy organizator obozów o tematyce ekstremalnej. Sprawdź, jakie wyposażenie zapewnia dany organizator. Nie wahaj się zapytać, w jaki sposób zapewnia uczestnikom bezpieczną realizację zajęć z jazdy na quadach. Sam kask? To standard nawet na rowerze. Dlatego ViaCamp, zwracając szczególną uwagę na kompletne zabezpieczenie ciała, oferuje swoim uczestnikom buzery ochronne („zbroje”) chroniące kręgosłup.


Kluczową zasadą jest, aby uczestnik sam czuł się bezpiecznie za kierownicą quada. Bezpiecznie, znaczy swobodnie, komfortowo, pewny siebie. Aby uczestnik był „świadomym kierowcą” podczas wypraw, pierwsze zajęcia poświęcamy na całkowite zapoznanie działania pojazdów ATV. Poruszamy najważniejsze aspekty bezpieczeństwa tj. przewidywanie ryzyka, jakie możemy napotkać podczas jazdy, prawidłowe zasady komunikacji z instruktorami, czy właściwe zachowanie podczas niesprzyjających warunków pogodowych.


Po drugie: bezpieczeństwo raz jeszcze!

Quad quadowi nierówny. Zwróć uwagę na to, czy wykorzystywany przez organizatorów sprzęt jest nowy, regularnie serwisowany i skrupulatnie przygotowywany przed sezonem. Zdarzają się przypadki, gdzie organizator nie zwraca odpowiedniej uwagi na prawidłowo działające hamulce, oświetlenie (przednie i tylnie), lub poprawny poziom ciśnienia w oponach. Dodatkowo upewnij się, czy każdy z czterokołowców posiada tablicę rejestracyjną, homologację oraz polisę OC. Naszym uczestnikom ViaCamp oddaje do dyspozycji nowe, atestowane i sprawdzone quady Kymco Maxxer 300 i Yamaha 700 EPS Grizzly. Sprzęt ten jest idealnie dopasowany do możliwości fizycznych uczestników początkujących, jak i średniozaawansowanych. 


Poniżej znajdziesz listę punktów „must know”, które musisz „odhaczyć” przed wykupieniem tego typu wyjazdu dla swojego dziecka:

  • ratownik medyczny na miejscu, dostępny 24 godziny na dobę,
  • jazda w niewielkich, maksymalnie 5-osobowych grupach, z instruktorami na początku i końcu kolumny,
  • przeszkoleni instruktorzy i kompetentni wychowawcy (nie wahaj się pytać o umiejętności opiekunów, w końcu to oni będą odpowiedzialni za Twoje dziecko!),
  • stały kontakt między instruktorami a młodzieżą podczas jazdy (korzystamy z systemu komunikacji Interkom, umieszczonego na każdym kasku),
  • dostosowanie tras do umiejętności uczestników (w ViaCamp uczestnicy przechodzą test jazdy na quadach, po czym są dzieleni na grupy według umiejętności i wieku – dzięki temu wyprawy są wyzwaniem, ale nieprzekraczającym możliwości dzieci),
  • 24-godzinna ochrona i monitoring ośrodka, w którym odbywa się obóz,
  • wyciągarka na wypadek zakopania się quada w błocie.

Upewnij się też, czy oferta zawiera ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (NNW).


Nigdy nie kieruj się najniższą ceną. Przeanalizuj szczegółowo od A do Z całą ofertę organizatora. Sprawdź dokładnie opinie, jakimi cieszy się dana firma. Wiarygodny organizator nie będzie blokował możliwości komentowania i oceniania oferowanych usług. Obozy oferowane przez ViaCamp są dostępne na niemal każdą kieszeń, ale nie pozwalamy sobie na oszczędności kosztem bezpieczeństwa naszych podopiecznych.


Czy moje dziecko się „wyjeździ”?

Nie ukrywamy, że każde zajęcia ekstremalne cieszą się największym zainteresowaniem. To właśnie wtedy budzi się w nas największe podekscytowanie. Do takich zdecydowanie należą obozy quadowe. Trudno się dziwić, ekscytujące jazdy w zróżnicowanym terenie, pełne wrażeń przeprawy błotne, czy całonocne wyprawy quadowe połączone z ogniskiem robią swoje. Często zadawane nam jest pytanie „czy moje dziecko się wyjeździ?”.


Jako jeden z niewielu organizatorów tego typu imprez nie stawiamy żadnych limitów czasowych na jednego uczestnika. Dlaczego? Ponieważ nie zawsze jest to po prostu możliwe. Skupiamy się na tym, aby każdy z naszych podopiecznych maksymalnie wykorzystał możliwość uczestnictwa w zajęciach. Wracając do pytania powyżej odpowiedź brzmi: tak! Co więcej, śmiało możemy zagwarantować, że jedyne pytanie, jakie usłyszysz po powrocie swojego dziecka do domu będzie brzmiało „czy za rok też pojadę?”.

Dodatkowo, na obozy i kolonie młodzieżowe 2020, ViaCamp zakupiło 3 fabrycznie nowe czterokołowce Can-Am Outlander 450 z 2019 roku. W ten sposób organizowane przez ViaCamp obozy quadowe zyskały jeszcze bardziej na jakości i profesjonalizmie prowadzonych zajęć. Wybór nasz skupiliśmy głównie na pojazdach przeznaczonych do jazdy offroadowej. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule "Nowe quady dla uczestników obozów quadowych ViaCamp".


To co kręci nas najbardziej – nocne wyprawy!

Tak ciekawych atrakcji trudno szukać u innych organizatorów tego typu imprez tematycznych. Nocne wyprawy quadowe to coś, na co uczestnicy czekają już od momentu przekroczenia bram ośrodka. Nic dziwnego.. Poziom adrenaliny i ekscytacji sięga tutaj 200%. Wyruszając późnym wieczorem, ustalamy sobie cel naszej wyprawy oraz jej punkt końcowy. To właśnie tam wspólnie z uczestnikami spędzamy przy ognisku większą część nocy grając na gitarze i śpiewając przeróżne piosenki. Nie zapominamy również o przepysznym prowiancie w postaci kiełbasek! Takich wrażeń nie da się w całości opisać. Tego trzeba po prostu doświadczyć!
Mali odkrywcy, czyli dokąd można pojechać quadem?

Nie ma nic złego w jeżdżeniu po torze, jednak nie po to wyrusza się na wakacje, aby kręcić się w kółko! Przed wysłaniem dziecka na obóz quadowy upewnij się, gdzie będą się odbywały jazdy. Eksplorowanie terenu na czterech kółkach, nawet jeśli na początku będą to zwykłe pola, daje dużo satysfakcji.

Instruktorzy dokładnie obserwują dziecko i pozwalają mu na wyruszyć w trudniejsze trasy dopiero wtedy, kiedy ma do tego odpowiednie przygotowanie. Najwyższym „stopniem wtajemniczenia” są przeprawy quadami przez bagna i dzikie, leśne ostępy. Z takich wypraw cała grupa wraca pełna wrażeń i... nieco ubłocona. A o to przecież chodzi na wakacjach!Nocne wyprawy, ognisko, gry terenowe, survival

Zwróć uwagę na programy obozów quadowych. Czy są w nich wymienione inne atrakcje? Jakie? Czy codziennie coś się dzieje?

Ci organizatorzy, którzy wiedzą co robią, nie tylko planują całodniowe, pełne przygód wyprawy na quadach, ale także starają się, by dzieci miały inne, równie ciekawe rozrywki. Na obozach ViaCamp gramy np. w gry terenowe, podchody, rozgrywamy mecze piłki nożnej, siatkowej badmintona czy ping-ponga, pływamy w mazurskich jeziorach, a także poznajemy podstawy survivalu. Jak rozpalić ognisko bez zapałek? Gdzie jest północ? Jak zbudować szałas? To uczy nie tylko zasad przetrwania, ale i samodzielności.


Na Mazurach, gdzie odbywają się nasze obozy, można też skorzystać z licznych dodatkowych atrakcji, takich jak wizyta w parku linowym, aquaparku, a nawet na torze saneczkowym.

Na koniec jeszcze jedna podpowiedź. Jeśli chcesz zapewnić dziecku większą różnorodność zajęć, to powinny Cię zainteresować te obozy z oferty ViaCamp:


Polub nas!

Klikając w poniższy przycisk, dokładasz kolejną cegiełkę do budowy naszego bloga.